Toptan aycekirdeği siparişi için yukarıdaki butona tıklayabilirsiniz. Ayrıca iletişim formu üzerinden taleplerinizi tarafımıza iletebilirsiniz.

  Ayçekirdeği Latince adı Helianthus annuus olan bitkinin meyvesi olarak bilinmektedir. Bu bitki yılda bir ürün veren papatyagiller ailesine mensup olan büyük çiçekli bitkidir. Bitkinin sapları 3 metreye kadar uzamakta ve çiçeğin çapı 30 santimetreye kadar büyümektedir. Bu bitki sulama imkânları kısıtlı olabilen her bölgede yetişebilmektedir. Ayrıca bu cins bitkilerin yetmiş türü vardır.

  Yüksek miktarda yağ içerdiğinden dolayı, yağ üretimlerinde yaygın olarak kullanılır. Sofralarda çerezlik olarak hafif kavrulmuş şekilde, tuzlu, tuzsuz, soslu ve biberli olarak satışları yapılmaktadır.

  Ayrıca ay çekirdeği ile yapılan unlu mamuller de olmaktadır. Besin değerlerine göre içeriğine bakıldığında içerisindeki karbonhidrat, 18.76 g, şeker,2.62 g, yağ, 49,57 g, protein, 22.78 g, E vitamin (%230) 34.50 mg, kalsiyum (%12) 116 mg’dır. Ay çekirdeği, ufak ve lezzetli atıştırmalık besinlerden bir tanesidir.

  Bunun yanında insan sağlığı açısından da oldukça değerli bir besindir. Özellikle ay çekirdeği içinde yer alan çeşitli vitamin ve lifler vücudun sağlık açısından gerekli olan eksikliklerini tamamlamaktadır.

  Üretim Yerlerimiz:

  Ayçekirdeğinin Faydaları Nelerdir? 

  Ay çekirdeği içerisindeki lif, vitamin ve diğer besinlerden dolayı sağlık açısından birçok faydası bulunmaktadır. Bu faydalar;

  • Cildin gençleşmesini sağlar
  • İçerisindeki E vitamini ile kan dolaşımını hızlandırarak ciltteki kırışıkların giderilmesinde yardımcıdır.
  • İçerisinde yer alan lifler ile sindirim sisteminin düzenli bir şekilde çalışmasına yardımcı olmaktadır.
  • İçeriğinde bulunan yağ sayesinde iyi kolesterolün artmasını sağlayarak damar tıkanıklarını önleme yardımcıdır.
  • Alzheimer hastalığı için doğal bir yardımcıdır.
  • Kalp ve damar hastalıklarına iyi gelir.
  • Tırnak kırılmaları ile saç dökülmelerin karşı iyi gelir.
  • Panik atak ile depresyon rahatsızlıklarında faydalıdır.
  • Kan şekeri oranlarını düzenlemeye yardımcı olmaktadır.
  • Tiroit bezlerin düzenli bir şekilde çalışmasına yardımcı olmaktadır.
  • Kaslarda zayıflama ve ağrılara karşı etkili olan doğal besinlerin arasında yer almaktadır.
  • Vücutta oluşan şişkinliği de almaktadır.

  Ayçekirdeği tüketiminin yukarıda maddelerde bahsedildiği gibi insan yaşamına faydası oldukça fazladır.

  Ayçekirdeği Ne İşe Yarar?

  Ay çekirdeği içinde yüksek oranlarda mineral, lif ve besinler yer almaktadır. Özellikle her gün düzenli olarak tüketilerek sağlık açısından birçok işe yaramaktadır. Bunlar;

  • Yüksek miktarda fosfor içerdiği için kemik ile kas sağlığına iyi gelmektedir.
  • İçeriğindeki antioksidanlar sayesinde bağışıklık sistemini virüs ve bakterilere karşı korumaktadır.
  • İçerisindeki E vitamini ile ciltte oluşan ciddi deformelere karşı, saç dökülmelerine ve yıpranmalarına karşı önleyicidir.
  • Sinir hücrelerinin yenileyerek baş ağrısı, depresyon, yorgunluk ve depresyon gibi rahatsızlara zemin oluşturan süreçleri engellemektedir.
  • Posalı bir besin olduğu için bağırsakları temizleyerek kabızlık sorunların yaşanmasını önlemektedir.
  • Üst solunum yolları hastalıklarını ortaya çıkaran yüksek ateş, balgam ve öksürük gibi sorunlarına iyi gelmektedir.
  • İçeriğindeki yüksek orandaki magnezyum sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Bunu düzenli olarak tüketen kişilerde çeşitli hastalıklara karşı vücutlara direnç kazanmaktadır.
  • Protein sentezini düzenleyerek destek olmaktadır.
  • Strese karşı doğal ve etkili bir tedavi yöntemidir.
  • Doğal bir antidepresan olup depresyona iyi gelmektedir.
  • Hücreleri yenileme özelliği sayesinde beyin sağlığını olumlu etkileyerek hafızayı güçlendirmektedir.
  • Duygu durumlarını düzenleyerek insanların kendilerini daha rahat hissetmelerine yardımcı olmaktadır.

  Yukarıda sayılan özellikleri ile insan beden ve ruh sağlığında oldukça işe yarayan bir besindir.

  Ay çekirdeği Nasıl Kullanılır?

  Ay çekirdeğinin kullanımı özellikle daha çok atıştırmalık şeklinde olmaktadır. Bu atıştırmalıklar da, çekirdeklerini kavurarak tatlı, tuzlu şeklinde tüketilmektedir. Bununla birlikte ay çekirdeğinden yağda el edildiğinden dolayı ülkemizde en çok kullanma şekillerinde biri olmaktadır. Bu yağ doğrudan ayçiçeği bitkisine özel olan tohumlardan elde edilmektedir. Ay çiçek yağı da genel olarak, salatalarda, yemeklerde, kızartmalarda kullanılmaktadır.

  Ay çekirdeği İçindeki Besinler Nelerdir?

  E, B5, B1 Vitaminleri ve politik asit, bakır, magnezyum, fosfor, çinko, selenyum gibi mineraller yer almaktadır.

  Ay çekirdeğinin Zararı Var Mıdır?

  Gereğinden fazla ay çekirdeği tüketimi, vücutta aşırı bir sodyum birikmesine ve buda obezite gibi yan etkilere kadar gitmektedir. Ay çekirdeğini çekirdek olan tüketiminde, Alerjen besin grubundan yer alan çekirdek, hassas olan kişilerde göz yaşarması, ciltte kaşıntı ve kızarıklık, egzama ile hapşırık gibi alerjik reaksiyonlara yol açmaktadır.

  Ay çekirdeğinin Fiyatı Ne kadar?

  Türkiye’de en fazla tüketilen kuru yemiş türü olan beyaz ay çekirdeğinin bir kilogramlık ortalama 2021 fiyatı piyasa koşulları nedeniyle sürekli değişkenlik göstermektedir. Güncel fiyatları takip edebilmeniz adına Firmamız ile iletişime geçebilirsiniz. Piyasa koşullarının en uygun fiyatı ile hizmet vermekteyiz.

  Ay çekirdeği Ne Kadar Tüketilmeli?

  Günlük olarak ara öğünlerde en fazla bir avuç içi çiğ Ay çekirdeğinin tüketilmesi önerilmektedir. Genel olarak kadınlarda günlük 25 gram, erkeklerde ise günlük 38 gram ay çekirdeğinin tüketilmesi gerekmektedir.

  Ay çekirdeğinin İçerisinde Ne Kadar Yağ Var?

  Ay çekirdeğinin kavrulmuş ya da tuzsuz olanların içeriğine bakıldığında kalorinin yüzde yetmiş ikilik kısmı yağdan oluşmaktadır.

  Ay çekirdeğinden Ne Kadar Yağ Üretilir?

  3 kilo ay çekirdeğinden 1 kilo yağ üretildiği bilinmektedir.

  Ay çekirdeği Hangi Bölgelerde Yetişir?

  Dünyanın hemen hemen birçok yerinde Ay çekirdeğinin meyvesi olduğu ayçiçeğinin yetiştirilme imkânı bulunulmaktadır. Ülkemizde ise en fazla ayçiçeğinin yetiştirildiği yer Tekirdağ başta yer alırken hemen arkasından Edirne ili gelmektedir. Genel olarak bakıldığında ayçiçeği %47,2 Marmara bölgesinde yoğun olarak yetiştiriciliği yapılırken, %29,2 ile Orta Anadolu Bölgesinde, %8,2 ile de Karadeniz bölgesinde yaygın olarak yetiştiriciliği yapılan bir bitkidir.

  Ay çekirdeği Kaç Günde Çıkar?

  Ayçiçeği bitkisinden çıkan ay çekirdeği en iyi 18 ile 33 derece arasındaki sıcaklıklarda büyümektedir. Türlerine bağlı olarak ise ay çiçeklerin olgunlaşması ile yeni tohumların üretimi genel olarak 80 ile 120 gün sürmektedir.

  Ay çekirdeği Kaç Ayda Yetişir?

  Türkiye’de Nisan ayının başı ile Mayıs ayının ortasında ekimi yapılan ayçiçeği genel olarak Ağustos ayının sonu ve Eylül ayında hasadına başlanılmaktadır. Ortalama olarak da 120 veya 130 günlük yetiştirme periyodu istemektedir.

  Ay çekirdeğinde Kaç Kalori Vardır?

  Ay çekirdeğindeki kalori kavrulmuş işe tuzsuz çeşitlerinde 100 gramında 582 kcal kalori içerir. Bir avuçta yani 25 gramında ise 146 kcal kalori bulunur. İçeriğindeki yüksek miktarlardaki protein, yağ, potasyum, E ve B vitaminleri, çinko, bakır, magnezyum ve fosfor bulunmasından dolayı fazla tüketilmediğinde sağlık açısından birçok olumlu etkisi olmaktadır. Özellikle uzmanlar tarafından çiğ tüketimi tavsiye edilmektedir.

  Ay çekirdeği Kilo Yapar Mı?

  Birçok insanın merak ettiği sorular arasında yer almaktadır. İçeriğindeki fazla miktarlardaki yağ oranı daha çok kilo yaparmış gibi görünse de aksine kilo vermenize yardımcı olmaktadır. Ay çekirdeği kilo vermeye yardımcı olan bir besin içerisinde yer almaktadır.

  Metabolizmayı hızlandırarak ve kilo kaybını destekleyici lif içerikleri ile zengin bir besin olmakla birlikte dengeli bir tüketim ile faydalarını görmek mümkündür. Ay çekirdeği her ne kadar kalori desteği yüksek bir besin kaynağı olsa da lif içeriği çok yüksek olan bir besindir. Lifler su emme özelliğinde olduğu için midede şişecek tokluk hissi vererek sindirimi yavaşlatacaktır. Bu tokluk hissi ile az besin tüketerek kilo vermeye yardımcı olacaktır.