Toptan ceviz siparişi için yukarıdaki butona tıklayabilirsiniz. Ayrıca iletişim formu üzerinden taleplerinizi tarafımıza iletebilirsiniz.

  Türk ve dünya mutfağında önemli bir yere sahip ceviz, ağaçta yetişen kabuklu bir meyve olarak tanımlanır. Kabuğun içerisinde yer alan besin, tek başına tüketilebildiği gibi çeşitli tariflerde de kullanılabilmektedir. Lezzetinin yanı sıra insan sağlığına olan faydalarıyla da öne çıkmaktadır. Ceviz, ülkemiz topraklarında binlerce yıldır yetişmekte olup Türkiye, yerli ceviz üretiminde dünyada 4. sırada yer alıyor. Her yaştan insan için günlük alınması gereken besin değerlerini karşılamaya yardımcı cevizler, birçok çeşidi ile tüketiciye sunulmaktadır.

  Geçmişten günümüze kullanılan ve şifa kaynağı olarak bilinen organik ceviz, gerek meyvesi, gerekse ağacı ve yaprakları ile önemli faydalar sunmaktadır. Sahip olduğu besin değerleri ile birçok hastalığa iyi geldiği kanıtlanan cevizi düzenli ve yeterli miktarda tüketmek; kalp, kemik ve beyin sağlığına son derece iyi gelmektedir. Bu kapsamda toptan ceviz fiyatları ve ceviz al hizmeti için firmamız ile iletişime geçebilirsiniz.

   

  Organik ve Doğal Ceviz Seçenekleri

  Organik ve doğal cevizler, yeni mahsül ceviz hasadından elde edilmekte olup besin değerleri kaybolmadan tüketiciye ulaştırılmaktadır. Bu sayede kabuklu ceviz ya da yaş cevizden alınması gereken besin değerleri en iyi şekilde alınırken tüketici, cevizin faydalarından yararlanabilmektedir. Ceviz üretim sürecinde doğal olmayan hiçbir ilaç kullanılmamış olup bu sayede cevizlerin tamamen organik olarak üretilmesi sağlanır. Doğal cevizler, bu süreç sonunda katkı maddesi içermeyen organik hali ile tüketime hazır hale getirilir. Elde edilen mahsul son teknoloji makineler ile kontrollerden geçirilmekte olup  uzman ekibimiz tarafından analiz edilerek paketlenir, nakliye süreci ile tüketiciye ulaştırılır.

  Ceviz Çeşitleri ve Özellikleri

  Ülkemizdeki üretim miktarı sayesinde en sık tüketilen atıştırmalıkların başında ceviz ve ceviz çeşitleri gelmektedır. En çok tüketilen çeşidi, ceviz içi olmakla birlikte kabuklu ceviz de tüketiciler tarafından tercih ediliyor. Bunun yanı sıra yaş ceviz, mevsiminde taze yemiş tüketmek isteyenler için lezzetli bir seçenektir. Yaş cevizi diğerlerinden ayıran en önemli özelliği kurutulmamış olmasıdır. Taze haliyle tüketilen bu ceviz içleri, sert kabuklarının yanı sıra ince zarlarından ayrılarak tüketilebiliyor. Kuru cevizde olduğu gibi yaş ceviz de zengin besin değerleri ile insan sağlığına önemli yararlar sunmaktadır. Ceviz çeşitleri arasında ilk ayrım kabuklu ceviz ve iç ceviz olarak yapılırken bu cevizler organik, taze ceviz, yeşil kabuklu ceviz gibi farklı çeşitleri ile öne çıkar. 

  Ceviz Çeşitleri
  Ceviz Çeşitleri

  Ceviz Faydaları

  Her yaştan insan tarafından severek tüketilen ceviz, aynı zamanda sahip olduğu zengin besin değerleri ile alternatif tıpta kullanılmaktadır. Tedaviye destek sunan ceviz besin değerleri incelendiğinde yaklaşık 30 gr cevizde;

  • 200 kalori
  • 20 gr yağ
  • 3.89 gr karbonhidrat
  • 5 gr protein
  • 20 mg kalsiyum
  • Demir
  • Sodyum
  • Magnezyum
  • Fosfor
  • B6 vitamini yer alır.

  Saymakla bitmeyecek ceviz faydaları arasında öne çıkanlar ise;

  • Sahip olduğu bakır ve fosfor ile kemik sağlığını güçlendirir.
  • Tokluk hissi vererek kilo kontrolünü sağlar.
  • Omega 3 yağ asitleri ile bellek ve odaklanmayı geliştirerek beyin sağlığını korur.
  • Metabolizmayı güçlendirir ve korur.
  • Uykuyu tetikleyerek kaliteli bir uyku sağlar.
  • Cilt lekelerini iyileştirir, ince kırışıklıkları önler ve cilt sağlığını korur.
  • Bağışıklık sistemini düzenler, uzun vadede sağlıklı bir vücut ve uzun bir ömür sunar.
  Ceviz
  Ceviz

  Ceviz Kalori ve Besin Değeri

  Sağlığımız için gerekli vitamin, mineral ve sağlıklı yağları barındıran ceviz, özellikle de diyet listelerinde en çok önerilen ara öğünlerden biridir. Bunun bir nedeni de sahip olduğu zengin besin değerine karşın sağladığı kalori miktarıdır. 

  Diyet veya sağlığımız için tükettiğimiz ceviz kalori özelliğiyle de bilinmelidir. Çünkü fazla tüketiminde yarardan çok zararı da görülebilir. Ancak “ ceviz kaç kalori ” olarak ele aldığımız soru cevizin cinsine bağlı olarak da değişebilmektedir. Genel bir kanı olarak ele alacaksak 1 adet cevizin 32 kaloriye tekabül ettiği söylenebilir. 

  Ceviz besin değeri ise tek tüketiminde bile insan sağlığına yararlı vitaminleri, yağları sağlamaktadır. 1 adet cevizde 1,2 gr (yüzde 26) protein ve 2,97 (yüzde 64) oranında da yağ bulunur. Bu oranlara bakıldığında da diyet veya ara öğünler için en ideal atıştırmalık olduğunu anlayabiliriz. 

  Ceviz Fiyatları

  Ceviz fiyatları, cevizin hasat özelliğine veya cinsine göre değişebilmektedir. Markadan markaya göre değişen bir fiyat skalası da mevcuttur. Fiyatlandır konusunu genel olarak ele aldığımızda da yerli, yaş, küçük veya iri ceviz gibi seçenekleriyle değerlendirme yapabiliriz. Yeni mahsul ceviz seçeneklerinde henüz ürünlerin kurumaya bırakılmaması sağlanmamış olabilir. Tüketim veya cevizlerin kullanım alanına göre bu seçenekler tercih edilir. Ceviz sipariş işlemleri için Bayçelik’in en uygun toptan ceviz fiyatları ile siparişinizi avantaja dönüştürebilirsiniz. 

  Ceviz Nasıl Seçilir?

  Eviniz veya işletmeleriniz için ceviz satın al işlemlerinizde dikkat etmeniz gereken noktalar olacaktır. Cevizler, çok farklı çeşitlere sahip olabilirler. Ayrıca kuruyemişlik kullanım dışında salatalarda, tatlılarda vb. gıdalarda da kullanılabilirler. Bu anlamda farklı ceviz türleri tercih edilmesi gerekebilir. Ancak genel olarak en iyi ceviz çeşidini seçebilmek için şunlara dikkat edebilirsiniz;

  • Kabuklu ceviz doğru bir tercih olacaktır. Ancak burada ad kabuğunun kuru olmasına dikkat etmeniz gerekir. 
  • Kabuklu ceviz faydaları özellikle cevizi kendinizin kırmanızdan dolayı daha sağlık bir seçenek olarak bilinir. 
  • Kabuksuz ceviz alacaksanız da paketli olmasına özen gösterin. Paketlemenin de bakanlığın şartları dahilinde yapıldığına dikkat edin. 
  • Paketli cevizlerde son kullanma tarihine bakarak alın. 
  • Kabuksuzlarda tüylenme veya grileşme olmadığına dikkat edin. 
  • Cevizde acı bir tat alırsanız tüketmemeye özen gösterin. 

  Ceviz Nasıl Tüketilir?

  Cevizin tüketimi farklı şekillerde olabilir. Çok sevdiğimiz tatlılarda, örneğin güllaç içerisinde kırılmış haliyle görebilirsiniz. Salataların içerisinde de sağlıklı bir lezzet verici seçenek de olabilir. Tek olarak da günlük enerji ihtiyacını karşılayabilmektedir. Diyet yapanlar için ise günlük belirlenen kaloriyi aşmamak adına en ideal ara öğün atıştırmalıklarıdır. 

  Cevizi doğru tüketmek, alınan verimi ve sağlığı da artırır. Günlük olarak tüketilmesi tavsiye edilen oran genelde 4-5 adet ile sınırlıdır. Bunu tek tüketimlerinde yapabilirsiniz. Ancak salata veya tatlılarda cevizleri toz haline getirebilir, öyle de tüketebilirsiniz. Kek veya kurabiye gibi lezzetlerin içerisinde de fındıktan sonra en fazla tercih edilen kuruyemiş çeşidi olarak da bilinir. 

  Zayıflamaya yardımcı olan tüketim önerileri de vardır. Ancak bunun için doktorunuzun onayını almanızı tavsiye ederiz.