Ayçiçeği bitkisinin tohumları olarak karşımıza çıkan ayçekirdeği, en çok sevilen kuruyemiş çeşitlerinden biridir. Günün her vakti severek tüketilmekte olup farklı kullanım alanları ile öne çıkar. Ülkemizde Ayçekirdeği üretiminin merkezi sayılan Denizli-Çivril’de üreticiden alınan ayçekirdeği mahsülü, Bayçelik tecrübesi ile tüketime hazır hale getirilmekte. Doğal ayçekirdeklerini günün her öğününde ve öğün aralarında tüketebilir, aynı zamanda vücut için size sunduğu olumlu etkilerinden faydalanabilirsiniz. 

İçeriğinde bulunan besin değerleri ile sağlıklı atıştırmalıkların başında gelen ayçekirdekleri, mutfakların vazgeçilmezi olmaya devam ediyor. İçeriğinde bulunan yağ, protein, karbonhidrat ve vitamin değerleri ile vücut için önemli faydalar sunar. Farklı damak tatlarına hitap edebilen ayçekirdeği çeşitlerini en lezzetli haliyle Bayçelik adresinde bulabilirsiniz. Deniz ayçiçeği çekirdeğinin tarladan sofranıza kadar geçirdiği yolculuk ve toptan ayçekirdeği hakkında detaylı bilgi için sayfamıza göz atabilirsiniz

Toptan Ayçekirdeği Siparişi

.

Ayçekirdeği Çeşitleri

Günlük atıştırmalıkların keyifli eşlikçisi günebakan çekirdeği, ülkemizde farklı çeşitleri ile öne çıkar. Çiftçiden alınan taze ayçekirdeği, aynı zamanda işlem sürecinde farklı şekilde lezzetlendirilerek her damak tadına hitap edebilecek çeşitlere ulaşır. Bunların başında gelen siyah ay çekirdeği, beyaz ay çekirdeği, tuzsuz çekirdek, kavrulmamış ay çekirdeği ya da kavrulmuş çekirdek, en bilinen ve neredeyse en çok tüketilen ayçekirdeği çeşitleri arasındadır. 

Tarladan alınan toptan ay çekirdeği, tüketime hazır hale gelirken farklı süreçlerden geçer. Bu süreçlerde tuz ekleme ya da kavurma işlemleri ile farklı tatlara ulaşırken aynı zamanda kalori değerleri de değişir. Tuzlu ay çekirdeği kalori miktarı ile tuzsuz ay çekirdeği kalori miktarı aynı olmadığı gibi kavrulma işlemi ile de ayçekirdekleri farklı kalori miktarlarına sahip olmakta. Kabuklu olarak satılan ay çekirdekleri bunun yanı sıra ayçekirdeği içi olarak kabuksuz hali ile de piyasada yerini alır. Her haliyle farklı lezzetlere ulaşması, ay çekirdeğinin en sevilen kuruyemiş çeşitlerinden biri olmasını sağlar.

Ayçekirdeği Besin Değerleri ve Faydaları

Neredeyse her gün tüketilebilen bu kuruyemiş, yapılan araştırmalar sonucu besin değerleri ve faydaları ile öne çıkmıştır. Peki ayçekirdeği faydaları nelerdir? Ayçekirdekleri, çeşitlerine ve besin değerlerine göre vücudun farklı alanlarında faydalar sunar. Özellikle siyah ay çekirdeği faydaları arasında kalp damar sağlığını güçlendirmesi öne çıkar. Ayçekirdeği besin değerlerine bakıldığında, bir avuç ayçekirdeğinde ortalama;

 • 18.5 g yağ
 • 7.5 g protein
 • 3.1 g lif
 • 0.7 karbonhidrat
 • 232.2 mg potasyum
 • 28.1 mg kalsiyum
 • 1.9 mg demir

bulunur. Bunun yanı sıra A ve C vitamini açısından zengin olan ay çekirdekleri kolesterol değerine sahip değildir. Bu sebeple kalp rahatsızlığı bulunan kişiler tarafından rahatlıkla tüketilebilir.

Bu besin değerlerine sahip ayçekirdeği faydaları arasında;

 • Kalp damar hastalıklarında tedaviye yardımcı olur.
 • Kalp krizi riskini düşürür.
 • Yüksek tansiyon ve kolesterol seviyesini dengeler.
 • İçeriğinde bulunan E vitamini sayesinde kan dolaşımını hızlandırır, bağışıklığı güçlendirir, cilt kırışıklıklarını önler.
 • Zengin lif yapısı ile sindirim sistemini düzenler. Kilo vermeyi kolaylaştırır.
 • Tırnak kırılması veya saç dökülmesi gibi sorunların önüne geçer.
 • Günlük alınması gereken besin değerlerini almanızı sağlar. 
 • Alzheimer rahatsızlığında tedaviye yardımcı olur.
 • Duygu durum bozukluklarında, kişinin depresyon, aksiyete ve panik atak rahatsızlıklarında rahatlama sağlar.

Ayçekirdeği Tüketimi Nasıl Olmalı

Ayçekirdeği tüketimi, sahip olduğu lezzeti ve sağlığa sayısız faydası ile her geçen gün artmaktadır. Diğer pek çok kuruyemiş çeşidine göre ayçekirdeği fiyatlarının uygun olması da, tüketimini artıran önemli bir sebeptir. Peki günlük ayçekirdeği tüketimi nasıl olmalı? Her besinde olduğu gibi günlük belli tüketim miktarı bulunan ayçekirdeklerinde, bu miktar aşılmadığı takdirde herhangi bir zararı bulunmaz. Günlük olarak bir avuç ayçekirdeği tüketimi ideal olacaktır. Ayrıca düzenli tüketimde, önemli faydalar sağladığını söylenebilir. Diyet sürecinde olanlar ise diyet listelerine ayçekirdeğini ekleyerek ara öğünlerini daha zengin ve faydalı hale getirebilirler. Yine diyet sürecinde de uzman kontrolünde belli bir oran hazırlanarak tüketilmesi tavsiye edilir. Bu sayede kilo verme süreci daha sağlıklı ve hızlı hale getirilebilir.

Ayçekirdeği Fiyatları

Ayçekirdekleri, ülkemizde en çok tüketilen kuruyemişlerin başında gelmekte olup ay çekirdeği kilo fiyatı hem tüketiciler hem de ayçekirdeği toptancıları tarafından merak konusudur. En iyi ayçekirdeği arayışında olan tüketiciler aynı zamanda uygun fiyatlara toptan ayçekirdeği almayı tercih etmektedir. Bu noktada Bayçelik, sunduğu toptan ayçekirdeği fiyatları ile tüketicilere yardımcı olmakta. Organik tarım hizmeti ile alanında en lezzetli ve sağlıklı Denizli ayçekirdeklerini müşteri talebine göre sizlere sunmaktadır. Ayçekirdeği fiyat skalası pek çok unsura bağlı olarak değişebildiğinden net bir fiyat verilmesi mümkün olmamakta. Çeşitleri, ebatları ve paketlemesine bağlı olarak değişen siyah çekirdek fiyatı ve ay çekirdeği toptan fiyatı için Bayçelik ile iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz.

Bayçelik ile Toptan Ayçekirdeği Siparişi

Akşam çayında sizlere eşlik eden ay çekirdekleri, keyifli sohbetlerin yanı sıra günlük atıştırmalıklarda damaklarda lezzetli bir tat bırakır. Mutfak alışverişlerinde listeye mutlaka eklenen siyah ayçekirdek toptan sipariş içinde uygun bir seçenektir. Ay çekirdeği toptan satışı ile müşterilerine yardımcı olan Bayçelik, ziyaret edilen ilk adres olmaya devam ediyor. Hammadde temini, üretim işlemleri, kalite kontrol ve nakliye işlemlerinden sonra sizlere ulaşacak olan katkısız ve doğal Denizli ayçekirdeklerini Bayçelik kalitesi ile keyifle tüketebilirsiniz. Toptan ayçekirdeği fiyatları konusunda size yardımcı olan Bayçelik ile dilerseniz kilo olarak dilerseniz toptan olarak sipariş oluşturabilirsiniz.