Toptan Antep Fıstığı siparişi için yukarıdaki butona tıklayabilirsiniz. Ayrıca iletişim formu üzerinden taleplerinizi tarafımıza iletebilirsiniz.

  Antep fıstığı, Orta Doğu ve Orta Asya kökenli bir kuruyemiş türü olup ülkemizde Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yetişmektedir. Bilimsel adı Pistacia vera olan Antep fıstığı, Anacardiaceae yani Sakız ağacıgiller familyasına ait bir bitki türüdür. Antep fıstığı, ülkemizde özellikle Gaziantep şehrine özgü olduğundan adını bu şehirden almıştır. Şam fıstığı olarak da bilinen bu yemiş türü, tek başına tüketilebildiği gibi birçok tarifi lezzetlendiren önemli bir besindir.

  Kabuklu bir yemiş türü olan Antep fıstığı,  5-7 metre yüksekliğe kadar büyüyebilen ve genellikle çok yıllık bir bitki olan Antep fıstığı ağacından elde edilir. Birleşik ve yeşil renkte yapraklara sahip olan bu bitkinin çiçekleri ise ilkbahar aylarında açan küçük ve yeşilimsi renklerdedir. Meyve oluşumunu sağlayan bu çiçeklerden daha sonra Antep fıstığı meyveleri elde edilir. Kabuk içerisinde bulunan tohumlar, asıl Antep fıstığı olarak tüketilen kısmı oluşturur.

  Küçük boyutları, oval şekilleri ve içindeki kırmızımsı-kahverengi renkte fıstık tanesi ile karakteristik bir lezzete sahip olan Antep fıstığında bu lezzet, onu diğer fıstık türlerinden ayıran en önemli özelliklerin başında geliyor. Eşsiz tadı, kolay tüketilebilir olması ve besleyici değerleri ile neredeyse her yaştan insanın sıklıkla tükettiği kuruyemişlerden biridir.

  Antep Fıstığı Faydaları

  Her damak tadına hitap eden lezzetleri ile öne çıkan Antep fıstık çeşitleri, aynı zamanda zengin protein içeriği ile özellikle sporcular tarafından ara ve ana öğünlere eklenen bir besin olarak biliniyor. Sağlıklı yağlar, protein, lif, vitaminler ve mineraller gibi birçok besin öğesi içeren Antep fıstığı, özellikle yağ asitleri bakımından zengin olması sayesinde kalp sağlığını destekler. Detaylı şekilde ele alındığında Antep fıstığı faydaları arasında;

  • İçerisinde bulunan zengin antioksidan oranı sayesinde vücuttaki serbest radikallerle savaşarak yaşlanma sürecini yavaşlatır ve bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Zengin protein değerleri ile günlük protein ihtiyacının önemli bir kısmını karşılamaya yardımcı olur.
  • Antep fıstığı, doğal olarak yüksek oranda sağlıklı yağlar içerir. Özellikle omega-3 ve omega-6 yağ asitleri bakımından zengin olması, kalp sağlığını destekler ve kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olur.
  • Yaşlılığa bağlı oluşan göz problemlerini minimuma indirmede etkilidir.
  • Lif bakımından zengin Antep fistik ve çeşitleri, sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olur.
  • Damar tıkanıklığının önlenmesinde ve kan basıncının düzenlenmesinde yardımcı bir besin olarak kullanılır.
  • İçerisinde bulunan B6 vitamini, kandaki oksijenin taşınmasına yardımcı olurken aynı sinir sisteminin düzenli çalışmasında etkilidir.

  Antep Fıstığı Çeşitleri

  Günümüzde birçok kuruyemiş türünde olduğu gibi Antep fıstığı da üretildiği bölgeye ve işlenme biçimlerine göre çeşitlilik gösterebilmektedir. Standart bir Antep fıstığının yanı sıra kabuklu, kabuksuz, taze ya da kavrulmuş Antep fıstığı gibi çeşitleri ile her damak tadına hitap edilebilir. Antep fıstığı çeşitleri arasında genellikle kabuklu Antep fıstığı öne çıkmaktadır. Genellikle taze olarak tüketilen bu yemiş, kabuğunu kırmak için biraz çaba gerektirse de tüketiciler, içindeki lezzet ve besin değerlerinin buna değer olduğunu düşünmektedir. 

  Kabuklu Antep fıstığının dışında fıstıklar, kabuğundan ayrılarak iç Antep fıstığı olarak da tüketiciye sunuluyor. İç fıstıklar ayrıca tuzlu Antep fıstığı ya da tuzsuz Antep fıstığı olarak da hazırlanabilmektedir. Bu çeşitlere ek olarak çiğ Antep fıstığı toz haline getirilerek tatlı ve çeşitli tariflerde kullanılabilmektedir. Bunun için toz antep fıstığı temin edebilir ve taze olarak dilediğiniz şekilde tüketebilirsiniz.

  Tavsiye : Yer Fıstığı

  Antep Fıstığı Kalori Değeri

  Antep fıstığının en önemli özelliklerinden biri, zengin mineral ve vitamin içeriğidir. Magnezyum, fosfor, potasyum, kalsiyum ve demir gibi minerallerin yanı sıra A, E, B6 ve K vitaminlerini de içerir. Sahip olduğu besleyici değerleri sayesinde antep fıstığının sağlıklı bir besin olduğunu vurgulamak mümkün. Bunun dışında Antep fıstığı kalori değeri incelendiğinde ortalama 1 avuç Antep fıstığı yaklaşık 101 kcal içerir.

  Antep fıstığı, içerdiği yüksek miktarda protein, lif ve sağlıklı yağlarla da dikkat çeker. Protein, kas gelişimine ve onarımına yardımcı olurken, lif sindirim sistemini düzenler ve tokluk hissi sağlar. Sağlıklı yağlar ise kalp sağlığını destekler ve vücut için önemli olan enerji kaynağıdır.

  Ayrıca E vitamini, B vitaminleri, magnezyum, demir, çinko ve potasyum gibi önemli vitamin ve mineralleri de içerir. Bu besin öğeleri, bağışıklık sistemi fonksiyonlarını desteklediği gibi enerji üretimine de katkıda bulunur ve vücutta birçok biyokimyasal reaksiyonun gerçekleşmesine yardımcı olur.

  Antep Fıstığı Tüketimi

  Antep fıstığı, popüler bir atıştırmalık olarak bilinir ve hem lezzeti hem de sağlığa sunduğu faydaları nedeniyle tercih edilir. Lezzeti ve besin değeriyle ön plana çıkan bu değerli atıştırmalıklar taze, ezme, yağ veya un şeklinde kullanılabilmektedir. Bunun dışında özellikle günümüzde, ara öğün olarak antep fıstıklı bar tercih edilmekte, protein ve enerji ihtiyacının önemli bir kısmı karşılanmaktadır. 

  Özellikle tatlı ve tuzlu atıştırmalıklar, çikolata, dondurma, kurabiye ve baklavalar gibi birçok tarifte Antep fıstığı kullanılmaktadır. Aynı zamanda salatalar, pilavlar, kebaplar ve mezeler gibi yemeklerde de sıklıkla tercih edilen bir malzemedir. Elbette Antep fıstığı yüksek kalori içeriği nedeniyle aşırı tüketilmemelidir. Porsiyon kontrolü önemli olup sağlıklı bir beslenme planı içinde dengeli bir şekilde tüketilmelidir. Ayrıca, Antep fıstığı alerjisi olan kişilerin fıstık tüketiminde dikkatli olması önemli ve gereklidir. 

  Antep Fıstığı Fiyatları

  Orta Doğu ve Orta Asya ülkelerinin yanı sıra ülkemizin de ihracatında önemli bir paya sahip olan Antep fıstığı, ‘yeşil altın’ olarak ifade edilmektedir. Neredeyse birçok alanda kullanılabilmesi ve zengin besleyici değerleri ile günlük hayatta en sık tüketilen yemiş türü olması, Antep fıstığına olan talebi de her geçen gün artırmaktadır. Bu kapsamda Antep fıstığı kilosu, geniş bir fiyat aralığına sahiptir.-

  Başta fıstık çeşitleri olmak üzere paket ebatları ve farklı damak tatlarına hitap etmek üzere çeşitlilik gösteren üretim aşamaları, Antep fıstık fiyatları üzerinde etkilidir. Bütçenize hitap eden Antep fıstığı fiyatı için ihtiyaç duyduğunuz gramajlarda sipariş oluşturarak bütçenize dost, taze ve lezzetli 1. kalite Antep fıstığı temin edebilirsiniz.